تک بست - دنیای فناوری
Techbest Desktop

VPS چیست ؟


vps چیست ؟

 

کلمه VPS مخفف Virtual Private Server به معنی سرور مجازی اختصاصی است. VPS به کاربر این امکان را می دهد که کنترل بیشتری بر روی منابع و هاست خود داشته باشد. همچنین نسبت به هاست اشتراکی توانایی ها و قابلیت های فنی بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد. منابع سخت افزاری با استفاده از تکنولوژی‌های مجازی سازی به چندین بخش تقسیم می شود و به همین دلیل در زمان استفاده از VPS وب سایت های روی آن کمتر در معرض خطرات امنیتی و مشکلات قرار می گیرد.


برای درک بهتر نحوه ی کار VPS بهتر است با مفاهیم سرور اختصاصی و سرور مجازی آشنا شویم.


سرور اختصاصی به معنای اجاره‌ی یک سخت افزار کامل میباشد که امنیت و منابع اختصاصی را برای کاربر به ارمغان می‌آورد، حریم خصوصی کاربر کاملا حفظ می شود، همچنین کاربر در استفاده از فضا، قدرت پردازش و دیگر منابع سخت افزاری با هیچ وب سایت دیگری اشتراک ندارد.


سرور مجازی اختصاصی (VPS) شرایطی شبیه به شرایط سرور اختصاصی برای کاربر فراهم می کند، ولی ازنظر سخت افزار(سرور فیزیکی) بین VPSهای قرارگرفته برروی یک سرور “اشتراک سخت افزار” وجود دارد. به عبارت دیگر کاربر هنوز هم از سرور فیزیکی مشترک با وب سایت های دیگر استفاده می کند، البته این اشتراک به سرعت استفاده از هارددیسک و میزان پردازش CPU محدود میشود. با یک مثال این مفهوم را بهتر میتوان تشریح نمود.


سرور فیزیکی(سروراختصاصی) را یک جزیره بزرگ در نظر بگیرید و قبیله های مختلفی در این جزیره مکانی مشخص را تصاحب کرده اند، همه ی قبیله ها در یک جزیره هستند (و از هوا و درختان و جزیره‌ای یکسان بهره میبرند) اما مکان اختصاصی برای خود دارند.


بخش مهمی از مفهوم VPS، تکنولوژی مجازی سازی مورد استفاده در آن است. مجازی ساز یک سرور فیزیکی را به طور نرم افزاری (مجازی) به قسمت هایی تقسیم می کند و هر قسمت مشابه با یک سخت افزار مستقل عمل می‌نماید. هنگامی که کاربر یک قسمت از این سرور را خریداری می کند(در واقع یک سرورمجازی خریداری می‌کند)، در عمل تفاوت زیادی از نظر عملکرد نسبت به یک سرور فیزیکی (سرور اختصاصی) مشاهده‌نخواهد کرد.


مزایای استفاده از  VPS:

VPS مرزی بین هاست مشترک و سرور اختصاصی است. با این وجود مزایا و معایب VPS را با هم بررسی می کنیم.


– از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.


– نصب و تنظیمات VPS بسیار سریع و آسان انجام می شود.


– امنیت VPS نسبت به هاست اشتراکی بیشتر است و مشکلات کمتری برای کاربران وب سایت به وجود می آید.


– همانطور که گفته شد یکی از مزایا، دسترسی بیشتر به پیکر بندی سرور و انجام تنظیمات خاص و پیشرفته بر روی آن است.


– امکان نصب و اصلاح نرم افزارهای خاص بروی سرورمجازی وجود دارد.


– امکان سفارشی سازی سیستم عامل و کنترل پنل وب سایت براساس نیاز.